T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Süt Üretimini Geliştirme ve Sütün Kalitesini İyileştirme Projesi” Kapsamında Çiftçilere Süt Soğutma Tankı Dağıtıldı

Yayın Tarihi : 18.11.2019

"Süt Üretimini Geliştirme ve Sütün Kalitesini İyileştirme Projesi" kapsamında çiftçilere süt soğutma tankı dağıtıldı. İl Özel İdaresinin katkıları ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün destekleri ile hayata geçen proje kapsamında 50 adet süt tankı dağıtıldı. Sivas İl Özel İdaresi Asfalt Plent Tesisleri'nde gerçekleşen programa Sivas Valisi Salih AYHAN, Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi KAYA, İl Genel Meclis Başkanı Hakan AKKAŞ, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ile il protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Seyit YILDIZ; " Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas kapsamında hazırladığımız projelerden biri olan ve İl Özel idaremiz tarafından finanse edilen "Sütün Üretimini geliştirme ve Sütün Kalitesini iyileştirme" projesi kapsamında düzenlediğimiz Süt Soğutma tankı dağıtım törenine hoş geldiniz.

İlimizde tarım önemli bir ekonomik değere sahiptir. Bakanlığımız tarafından Her yıl Sivas çiftçimize yaklaşık 180 milyon lira tarımsal üretim desteği sağlanmakta. Bunun yanında TKDK destekleri, İl Özel idaremizin destekleri, DAP idaresi destekleri ile bu destek miktarı çok artmaktadır.

Bu desteklemelerle kırsalda yaşayan çiftçilerimizin gelir seviyelerinin yükseltilmesi, yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi ve refah düzeylerinin artırılması hedeflenmektedir. Diğer yandan bu destekler tarımsal faaliyetleri kolaylaştırmakta ve modern teknolojinin tarımla buluşması sağlanmaktadır. 

 İl Özel idaremizle birlikte yürüttüğümüz bu projemizde,  Amacımız üretilen sütlerin kalitesini korumak ve pazar değerini yükseltmektir. Süt tankları üreticilerimizin alın terinin karşılığını daha iyi bir şekilde almalarını sağlayacak, milli ekonomiye sağladıkları katkıyı yükseltecektir.  Ayrıca sütlerin modern tekniklerle soğutulması ve soğuk zincirin sağlanması ile hijyen, kalite ve gıda güvenliğine uygun olarak tüketiciye ulaşması sağlanacaktır.

Proje kapsamında ilimizde hayvancılık yapan, günde 100-300 lt arasında süt üretimi olan, 10-20 baş sağmal ineği bulunan 30 üreticiye 300 litrelik ve 300-500 lt arasında üretimi olan, 20-40 baş sağmal ineği bulunan 20 üreticimize 500 litrelik toplam 50 Adet süt soğutma tankı dağıtılacaktır. Bu projemiz, yakın zamanda SİVTAŞ şirketi tarafından temeli atılacak süt işleme tesisinin temelini oluşturmaktadır.

İl Müdürlüğü olarak bir projemizi daha hayata geçirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Bu projemizin hayata geçmesinde katkı sağlayan başta valimiz olmak üzere il özel idaremize, çalışma arkadaşlarıma ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor saygılar sunuyorum." dedi.

Meclis Başkanı Hakan AKKAŞ'da süt soğutma tanklarının çiftçiler için hayırlı olmasını dileyerek, "Bu anlamlı ve güzel projede emeği geçen Valiliğimize, İl Özel İdaremize ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze teşekkür ederim." dedi.

Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi KAYA ise konuşmasında; "İl Özel İdare olarak büyük bir gayret ve samimiyetle çalıştıklarını belirterek, "Bu çabayı sarf eden kahraman arkadaşlarımız var onlara çok teşekkür ediyorum. Sivas İl Özel İdaresi; ilimizin ihtiyaçları doğrultusunda gözünü budaktan sakınmadan, karar alıp faaliyetlerini yerine getiriyor." dedi. 

Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN konuşmasında; "Klasik yöneticilik anlayışının dışına çıkarak şehrin ortak duygusunu göz önüne alarak istihdama yönelik çalışmalar yapacağız. Sivas, tarım ve hayvancılık şehri olma noktasına geldi. Çiftçimize etki edecek projeler hayata geçiyor. Bugün ki projede bunlardan birisi" dedi.

Sivas Valisi Salih AYHAN ise konuşmasında; "Çiftçiler için süt üretimi en riskli grup, günlük olması, dayanıklılık ve nakliye gibi birçok faktörün süt üreticisinin karşılaştığı temel sorunların başında geldiğini görüyoruz. Hijyenik şartlarda süt üretilmesi, işletme içinde soğutulması, değer fiyattan sanayiye satılması, üretilen sütün kayıt altına alınarak sektörün gelişmesine olumlu katkı sağlamak ve üreticinin daha yüksek gelir elde etmesi için, hazırlanan Süt Sığırcılığında Süt Üretimini Geliştirme ve Kalitesini İyileştirme Projesi'ni uyguluyoruz" dedi.

Sivas İl Özel İdaresi tarafından finanse edilmiş proje ile 30 farklı işletmeye 300 litre, 20 farklı işletmeye 500 litre süt soğutma tankı dağıttıklarını vurgulayan Ayhan, "Bu ekipmanlar sayesinde süt ürünlerinin kalitesinin artırılmasını, teknolojik gelişmelerin üretime yansıtılmasını ve kırsal kalkınmayı sağlayarak, göçün durdurulmasını hedefliyoruz. Sivas'taki her bir vatandaşımızın geleceği için hayal kurmaya ve bu hayalleri önce hedeflere sonra da gerçeğe dönüştürmeye devam edeceğiz. Sivas için hedeflerimiz var, bu hedeflere ulaşma konusunda çiftçi ve üreticilerimizden destek bekliyoruz. Süt üretimini geliştirmek ve sütün kalitesini iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum." dedi.

Tören; üreticilere Teşekkür Belgeleri'nin takdim edilmesi ve süt tanklarının incelenmesinin ardından sona erdi.