T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ Arıcılık Kursiyerlerini Ziyaret Etti

Yayın Tarihi : 13.11.2019

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile İŞKUR İl Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği arıcılık kursu sona erdi. Arıcılık kursuna toplam 74 müracaat gerçekleştirilmiş olup kura ile belirlenen 22 kursiyer İŞKUR destekli olarak arıcılık eğitimini almaktadır. Kurs süresince eğitimcilerimiz tarafından kursiyerlere; Arı bireyleri, arı ürünleri, ilkbahar bakımı, sonbahar bakımı, kışlatma, arı ırkları, hastalık ve zararlılar, Dünyada ve Türkiye'de arıcılık, bal üretimi, hasadı ve oğul gibi konularda teorik bilgiler verilmektedir.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ kursiyerlere hitaben yaptığı konuşmasında; "Sivas, Türkiye'de arıcılık yönünden önemli bir İlimiz ve özellikle gezginci arıcılar yönünden bir cazibe merkezi. Çiçek balı üretiminde Ülkemizde ön sıralardayız. Toplam 800.000 hektara yakın mera alanımız var, meralarımızdaki biyoçeşitlilik ve bitki florası yönünden çok önemli bir konumdayız. İnşallah Sivas'ta arıcılığı sizlerin de katkısı ile daha da üst seviyelere çıkaracağız. Dünyada ve ülkemizde artan nüfusla beraber gıda ihtiyacı da her geçen zaman artmaktadır, bu nedenle gıda üretimimizi arttırmamız gerekir. Tek bir ürün üzerinde odaklanmak yerine çeşitliliği artırarak olası riskleri asgari seviyeye indirmemiz gerekir.

Bu kursumuzda eğitimci arkadaşlarımız tarafından sizlere teknik ve teorik bilgiler verdi. Kurstan sonra sahada yaptığınız çalışmaları arkadaşlarımız takip etmeye devam edecek. Amacımız sadece üretmek değil aynı zamanda kaliteli üretim yapmak. Burada aldığınız bilgileri sahada kullanmak, daha sağlıklı ve kaliteli bal üretmek hedefiniz olmalıdır. Bal üretiminin yanı sıra Bakanlığımız tarafından onaylı olması şartı ile; Polen, propolis, arı sütü gibi yan ürünlere de yönelmemiz gerekiyor.

TÜİK verilerine baktığımızda arıcılık işletmeleri sayısında ikinci sıradayız ama bal üretimi bakımından dördüncü sıradayız. İşletmelerimizin kovan sayısı az mutlaka işletmelerimizin kovan sayısını artırmamız gerekiyor. Arıcılıkta en önemli konularımızdan birisi ise markalaşmak, Sivas'ın bal denildiği zaman anılması lazım. Valiliğimiz tarafından SİVTAŞ kuruldu, hali hazırda yem ve süt fabrikasının temelleri atıldı daha sonrada bal paketleme ile ilgili bir tesis kurulması planlanıyor.

Eğitim isteğiniz veya yardımcı olacağımız her hangi bir konu olursa her zaman kapımız açık, burası sizin eviniz. Eğitimimizin hayırlara vesile olmasını diliyor, katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum." dedi.