T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Geleceğe Nefes Ol' Kampanyasında Sivas’ta 504 Bin Adet Fidan Toprakla Buluşturuldu

Yayın Tarihi : 12.11.2019

Bakanlığımız tarafından başlatılan   'Geleceğe Nefes Ol' kampanyası kapsamında 11 Kasım 2019'da saat 11.11'de 81 ilde 2023 noktada 11 milyon fidan toprakla buluşturuldu. Gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak için düzenlenen devasa organizasyona Sivas'tan da büyük destek geldi.

Yıldızeli Ilıca Köyü bölgesinde 'Geleceğe Nefes' olacak fidanların dikim etkinliğine; Sivas Valisi Salih AYHAN, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Milletvekili İsmet YILMAZ, Milletvekili Mehmet Habip SOLUK, Tugay Komutanı Piyade Albay Hakan TUTUCU, Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan UĞURLU, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim YILDIZ, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet KUL, Baro Başkanı Hacı Yılmaz DEMİR,  Vali Yardımcıları Mustafa Yüksel KARADAĞ, Yeliz YILDIZHAN, Mehmed Nebi KAYA, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, Orman İşletme Müdürü Sefa DUMAN, STK'lar, il protokolü ve 7'den 70'e yüzlerce vatandaşımız katıldı.

Programda konuşan Sivas Valisi Salih AYHAN; "Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında ülkemizde dikilecek 11 Milyon Fidan'ın 504 bin adeti, Sivas'ta 49 dikim lokasyonunda sizlerin ve 16 bin kişinin desteği ile Geleceğe Nefes olacak.

Yeşil bir Sivas için toprakla buluşturulan fidanları geleceğe miras bırakacağız. Çevre bilincinin oluşması açısından her kurumumuzun, her vatandaşımızın bu projeye destek vermesi gerekmektedir. Bu bilinç ve kültür yaygınlaştıkça, bu coğrafya daha renkli olacak. El ele gönül gönüle fidanlarımız yeşerecek, Sivas yemyeşil bir doğaya sahip olacak.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN ise konuşmasında; Daha yeşil bir Türkiye istiyoruz, son 15 yılda şehrimizde milyonlarca fidan toprakla buluştu. Sivas Belediyesi olarak bu etkinliğe destek olmak için Sivas'ın farklı noktalarına fidan diktik. Belediye olarak yeni bir orman alanı oluşturacağız. 24 Kasım'da öğretmenlerimiz için Paşabahçe mesire alanında fidan dikimi etkinliğimiz olacak." dedi.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz'da projeyi başlatan Tarım ve Orman Bakanlığına yetkililerine teşekkür ederek; "Şunu ifade etmek isterim ki Amerika'da bulunan NASA birimi Türkiye'nin uzaydan 50 yıl önceki hali ile şimdiki halinin fotoğrafını çekti. Fotoğrafa baktığımız zaman yeşil alanı ve ağacı en fazla olan ülkelerden biri Türkiye. Ülkemizde ağaçlar kesilmiyor, dolayısıyla ormanlık alanımız artıyor. Bugüne kadar ilimize diktiğimiz 100 milyon fidanın üzerine 7 milyon Sivaslı'nın olduğunu düşünürsek en az 7 katı olursa 49 milyon, 10 katı olursa 70 milyon vatandaşımız ile Sivas'ın her bir köşesini yeşillendireceğiz." dedi.

Etkinlikte tüm vatandaşlarımız ellerinde kürekleri ile 'Geleceğe Nefes' olacak fidanlarını coşkulu bir şekilde toprakla buluşturdu. Özenle etrafı düzenlenen fidanlara can suyu veren çocukların mutluluğu ise görülmeye değerdi.