T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Süt İşleme Tesisi ile Yem Fabrikasının Temeli Düzenlenen Törenle Atıldı

Yayın Tarihi : 30.10.2019

Sivas Valiliği koordinesinde Sivas Belediyesi ve Sivas İl Özel İdaresi'nin iştiraki ile kurulan Sivas Teknik Tarım AŞ (SİVTAŞ) bünyesinde faaliyet gösterecek olan 'Yem Fabrikası ile Süt İşleme Tesisleri Temel Atma Töreni' gerçekleştirildi. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki program; Sivas Valisi Salih AYHAN, Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan UĞURLU, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim YILDIZ, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet KUL, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan AKKAŞ, Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri M. Nebi KAYA, Vali Yardımcıları Yeliz YILDIZHAN, Mustafa Yüksel KARADAĞ, İl Emniyet Müdürü Kenan AYDOĞAN, İl Jandarma Komutanı J. Albay İdris Tataroğlu, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Seyit YILDIZ, Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin AKAY, il protokolü, ilçe kaymakamları, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin AKAY, Kayseri Şeker Fabrikası'nın çalışma sahasında Sivas'ın önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, "Sivas ile iç içeyiz. Sivas'a olan borcumuzu ödemek için SİVTAŞ tarafından kurulan bu önemli tesiste yerimizi almak istedik." dedi.

Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN ise konuşmasında; "Klasik belediyecilik anlayışından ziyade, yeniliklere açık, yatırım ve istihdam odaklı çalışacağız. Ortak aklın ve istişarenin ürünü olan temellerimiz hayırlı olsun. Tarım ve hayvancılık sektörüne güç vermek amacıyla SİVTAŞ'ı kurduk. Çiftçilere faydalı olmak için gayret gösteriyoruz, bir yıl içerisinde tamamlanacak bu iki tesisimiz, şehrin çok önemli değerleri arasında yerini alacak." dedi.

Sivas Valisi Salih AYHAN yaptığı konuşmada; "Cumhuriyetin 100. Yılına Doğru "100 Üretim ve İstihdam Kapısı" hedefleri doğrultusunda Sivas'a iki fabrika kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. SİVTAŞ'ın özel sektörün alanını daraltan bir anlayış ile değil piyasayı regüle eden, tarımsal üretimde katalizör etkisi görecek bir anlayış ile kurgulandığını anlatan Vali Ayhan, "Temel ilkemiz üretim öncesi ve sonrasını kapsayan güven ilkesidir. Tarım alanında başlangıcını yaptığımız ve diğer sektörleri de kapsayacak bir anlayışla Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olan 2023'e "100. Yılda 100 Üretim ve İstihdam Kapısı" hedefiyle yürüyoruz. Biz gıda ve tarım alanında; üretici ve tüketici memnuniyetini en üst düzeyde sağlamak, ilimizi bölgesinde lider, ülkemizi de küresel aktör haline getirme noktasında katkı sağlamak istiyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96'ncı yılında SİVTAŞ Yem Fabrikamız ve Süt Toplama ve İşleme Tesisimizin temelini atarak bu hedefimize tarım alanında Bismillah diyoruz.

Çiftçiler için süt üretim en riskli grupta olan alanlardan biri olarak görülüyor. Günlük olması, dayanıklılık ve nakliye gibi birçok faktörün süt üreticisinin karşılaştığı temel sorunların başında geldiğini görüyoruz.  Süt üretiminin tüm bunların yanında yem maliyetleri ile de mücadele ettiğini görüyoruz. SİVTAŞ süt üretiminin desteklenmesi noktasında iki stratejik amaca sahiptir. İlki üreticilerine alım garantisi sunarak güven iklimini tesis etmek, ikincisi ise yem fabrikası ile süt üreticilerine yem desteği sağlamaktır.

Aynı parsel içerisinde yer alacak her iki fabrikamızın toplam alanı 38.336 m² olup, yaklaşık kapalı alanımız 11.000 m²'dir. Yem fabrikamız saatte 20 ton kapasiteli, süt işleme tesisimizde günde 40 ton kapasiteli olarak hizmet verecektir. Günümüz şartlarında en modern, en verimli ve en ekonomik şekilde üretim yapacağız. Bir yıl içinde inşallah üretime geçeceğiz. Burada özellikle dikkat çekmek istediğimiz husus fabrikalarımız üretimi destekleyen yapılarıyla istihdama çok büyük katkı sağlayacaktır." dedi.

Konuşmalar sonrası yapılan dualar ve kesilen kurbanlarla birlikte 'Yem Fabrikası ile Süt İşleme Tesisi'nin temeli atıldı.