T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım Platformu Toplantısı “Dünya Gıda Günü’nde’’ Sivas Valisi Sayın Salih AYHAN’ın Başkanlığında Yapıldı

Yayın Tarihi : 17.10.2019

Sivas Tarım Platformu Ekim Ayı toplantısı İl Müdürlüğümüz Toplantı Salonu'nda; Sivas Valisi Salih AYHAN başkanlığında, Vali Yardımcısı Yeliz YILDIZHAN, Tarım ve Orman il Müdürümüz Seyit YILDIZ ve komisyon üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü ve Tarım Platformu Başkanı Seyit YILDIZ konuşmasında; "Her yıl 16 Ekim tarihinde kutlanan Dünya Gıda Gününde FAO Gıda ve Tarım Örgütü dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak amacıyla açıklamalarda bulunuyor ve tema belirliyor. Bu yıl "Açlıkla mücadelede sağlıklı beslenmenin önemine" dikkat çekti. Bu yılki teması  "Eylemlerimiz geleceğimizdir. Sağlıklı beslenme ile açlığa son verilmiş bir dünya" sözleriyle belirledi.

"FAO'nun araştırmaları dünya genelinde 670 milyondan fazla yetişkin ve 120 milyon kız ve erkek çocuğunun (5- 19 yaş arası) obeziteyle mücadele ederken, 820 milyonu aşkın insanın ise açlıkla mücadele ettiğini ortaya koydu. Obeziteden kaynaklanan sağlık sorunları, ulusal sağlık bütçelerine yılda 2 trilyon Dolara yaklaşan ek maliyet getirmektedir.

İl Müdürlüğü olarak bu konuda bizlere de büyük görevler düşmektedir. Bitki, hayvan, gıda ve yem güvenirliğini gözeterek, tüketiciyi ve halk sağlığını koruma amacıyla il düzeyinde tedbirler almak, Bakanlıkça belirlenen tedbirlerin ilde uygulanmasını sağlamak, küreselleşme, kentleşme ve gelir artışının bir sonucu olarak beslenmemizi ve yeme alışkanlıklarımızı büyük ölçüde değiştirdik. Bu süreçte mevsiminde yetişen, daha çok bitkisel ve lif yönünden zengin yiyeceklerden uzaklaşarak ağırlıklı rafine şeker, yağlar, tuz, işlenmiş gıdalar ve et gibi yüksek kalorili yiyeceklerle beslenmeye geçiş yaptık. Meyve ve sebzeleri mevsimine göre tüketmeye özen göstermemiz gerekir. "dedi.

Sivas Valisi Salih AYHAN ise konuşmasında; "Bugün 16 Ekim Dünya Gıda Günü; bu senenin teması, "Sağlıklı beslenme ile açlığa son verilmiş bir dünya " olarak belirlenmiştir. Bizim aslında kendi inancımızın özü de bu. Muvafık bir şekilde kendi inancımızı öz bir şekilde yaşadığımız zaman, zaten kendimiz vazifemizi yapmış oluruz. Herkes kendi vazifesini yaptığı zamanda daha yaşanılır bir dünya oluşmuş olur. Elbette zamanın dikta ettiği enstrümanlara karşı da bazı hassasiyetler göstermemiz gerekmektedir. Ayrıca buna yönelik "Şehirlerin Sultanı, Güvenli Gıda Diyarı" projemiz ile vatandaşlarımızın sağlıklı, güzel ve hijyenik ürünlerle buluşturmayı hedefliyoruz. Temel gayemiz farkındalık ve sorumluluk oluşturmaktır. Elbette dünya da buna dikkat çekmek, kapitalizmin bu sert, agresif getirisine karşı kendimizi muhafaza ederek buna karşı bir duruş sergilemek gerekmektedir." dedi.

Valimiz Salih AYHAN, "Dünyada yılda yaklaşık 4 milyar ton gıda üretimi var. Bunun 1.3 milyar tonu israf ediliyor. Sadece israf edilenin dörtte birini dünyada açlık çeken insanlara ulaştırabilsek, en azından insani yaşam standartlarında hepsine yaşam hakkı sağlayabileceğiz. Bugünün tekrar israfın, obezitenin azaldığı, daha sağlıklı yaşamın sürdürülebilir bir hayat olmasını temenni ederek 16 Ekim Dünya Gıda Gününü kutluyorum" dedi.

16 Ekim Dünya Gıda Günü’ne ilişkin açıklamaların ardından başlayan Tarım Platformu toplantısında İl Müdürümüz Seyit YILDIZ’ın ilimizde öne çıkan tarımsal sektörler ve ürünler hakkında sunum yaptı. Sivas'ı tarım ve hayvancılıkta ileriye götürmek, sektör paydaşlarının birbirini yakından tanıması, ilimizdeki tarımsal faaliyetleri daha iyi yönetmek, kaliteli ürünler elde etmek ve bu ürünlerden daha çok kazanç sağlamak adına tarımın ve hayvancılığın sorunları ile çözüm yolları masaya yatırıldı.