T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ TARAFINDAN “KANGAL KÖPEĞİ GÜZELLİK YARIŞMASI” DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 14.10.2019

​            Sivas Kongresi'nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında; Valiliğimiz himayelerinde, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz tarafından "Kangal Köpeği Güzellik Yarışması" düzenledi. Muhsin Yazıcıoğlu spor kompleksinde düzenlenen etkinliğe Sivas Valisi Salih AYHAN ve Eşi Zeynep AKKİRAZ AYHAN Hanımefendi, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi KAYA, Vali Yardımcısı Yeliz YILDIZHAN, Tarım ve İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, protokol üyeleri ve birçok ziyaretçi katıldı.

Sivas Valisi Salih AYHAN, Zeynep AKKİRAZ AYHAN Hanımefendi ve İl protokolünün yetiştiricileri ziyaret ederek başladığı programda ;İl Müdürümüz Seyit YILDIZ açılış  konuşmasında; "Kimi zaman sürüsünün başında bir çoban, kimi zaman güvenilir bir dost, Kimi zaman kolluk kuvvetlerine yardımcı bir kahraman… Bozkırın en asil gücüdür kangal köpekleri;

Dünyada emsali görülmemiş bir köpek türü olan Kangal Çoban köpekleri, Türkiye'de ve yabancı devletlerde haklı bir üne sahiptir. Kangal Çoban Köpekleri çok cesur, gayet hızlı ve çeviktirler. Kangal Çoban Köpekleri görevlerine çok sadıktırlar. Şöyle ki; dağda sürüden ayrılan veya geride kalan koyunun başından günlerce aç ve susuz bekledikleri çiftçiler tarafından anlatılmaktadır.Kangal köpekleri Kadın ve çocuklara karşı gayet muhlis, kötü niyetli kişilere ve yabani hayvanlara karşı son derece caydırıcı bir silahtır. Dost canlısı, uysal, çok zeki, önsezileri kuvvetli ve sahibine aşırı bağlıdır.

1975 yılında askeri amaçla eğitime alınmış ve asırlardır bu yönde eğitim gören köpek türlerinden çok daha yetenekli olduğunu kanıtlamıştır. Yüzyıllardır ne ırk vasıflarından, ne de yüksek ruh yapısından en ufak bir taviz vermemiştir. Kan asaletine çok bağlıdır. Doğada serbestken bile başka cins bir Köpek ile çiftleşmesi mümkün değildir.

Valiliğimiz himayesinde 100. Yıl etkinlikleri kapsamında Kangal Köpeği Güzellik yarışması 103 kangal köpeği katılımı ile kangal köpeğini önemini vurgulamak ve farkındalığı artırmak için düzenlenmiştir. Bugün burada yarışmamıza katılan tüm köpeklerimiz aslında gönlümüzde birincidir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Valimiz Sayın Salih AYHAN "Kangal Köpeği Güzellik Yarışması"nda yaptığı konuşmada; Temel gayemiz Kangal ırkımıza sahip çıkmak, kamu otoritesinin gözetim ve denetiminde bu tür faaliyetler yapmaktır. Yanlış iş yapan ve yaptıranlara müdahale etmek, kendi öz değerimizi, markamızı muhafaza etmek ve bu görünürlüğü, bilinirliği, tanınırlığı göstermektir. Yüzüncü yıl olması nedeniyle bütün kurumlarımız yük aldı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz bu konuda bir çalışma yaptı. Sivas'ımızda nitelikli üretim yapan, bu konuda gayret gösteren, işi bilen, tecrübeli ehil insanları bir araya getirdik. Kangal Köpeği üretimi, tanıtımı ve ıslahı konusundan bir dağınıklık vardı, tek bir çatı altında Üniversitemizle beraber bilimsel bir şekilde bu süreci yönetmek istiyoruz. İlerleyen aşamalarda bizim değerli markamız olan, milli markamız olan Kangal Köpeğimizle ilgili güzel çalışmalarımız var. Kangal Köpeği üretimi, ıslahı ve satış tanzim yeri ile ilgili meraküm ve Kangal merkezde de bir ayağımız olacak şekilde güzel bir çalışma yapıyoruz. Seneye bunun somut saha yansımasını da göreceksiniz. Emeklerinize teşekkür ediyorum, katılımcılara teşekkür ediyorum. Gerek medyamız, gerek hayvan severler, gerek hayvan üreticileri olsun bu son mirasımıza, değerimize herkesin sahip çıkmasına davet ediyorum. Özellikle hayvan severlere şunu özellikle ifade etmek istiyorum; Bu konuyu yanlış, kötü emellerine kullananlar var, biz buna müdahale edeceğiz, gereken ağır cezayı da vereceğimizi ifade etmek istiyorum. Kendi himayemizde bu çalışmalar devam edecek. Gözümüz gibi, elimiz gibi bunu koruyacağız. Markamızı geçmişten bugüne, bugünden de yarına Sivas'ın gözbebeğini muhafaza edeceğiz. Tekrar Tarım ve Orman İl Müdürü ve çalışanlarına, emeklerine, katılımcılara ve bu heyecanı paylaşmak için buraya gelenlere teşekkür ediyorum." dedi.

Jüri puanlaması 4 yaş grubunda ve erkek-dişi olmak üzere 8 kategoride yapıldı. Jüri puanlaması sonucunda dereceye giren kangal köpeklerimize ve yetiştiricilere plaket, madalya ve çeşitli hediyeler takdim edildi.