T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Çelebiler Köyü’nde Ayçiçeği Hasadı Tarla Günü Düzenlendi

Yayın Tarihi : 1.10.2019

İl Müdürlüğümüz tarafından Çelebiler Köyü'nde "Ayçiçeği Hasadı Tarla Günü" düzenlendi. Ayçiçeği Hasadı Tarla Günü; Sivas Valisi Salih AYHAN, Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi KAYA, Vali Yardımcısı Yeliz YILDIZHAN, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, protokol üyeleri ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ Tarla Günü Etkinliğinde yaptığı konuşmada; "İlimizde ayçiçeğinin çerezlik ve yağlık olarak üretimi yapılmaktadır. Ayçiçeği; Çerezlik olarak toptan satıldığı gibi yağlık olarak ve yem sanayinde hammadde olarak kullanılmaktadır, Yağı alınan tohumların posası önemli oranda protein ve bir miktar yağ olduğu için iyi bir hayvan yemidir. 

İlimizde yaklaşık 6.000 da alanda ayçiçeği üretimi yapılmaktadır, hasadı yapılmakta olan ayçiçeğinden yaklaşık 700-800 ton civarında mahsul bekliyoruz. Ayçiçeği üretiminin ilimizde artarak devam etmesini diliyorum. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.

Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN ise konuşmasında; "Sayın Valimiz ile birlikte çiftçilerimizin yanında olmak ve onlara destek olmak amacıyla bugün bir aradayız. Son dönemlerde sulanabilir arazi miktarının artması ile birlikte ürün çeşitliliği de artıyor.

Ülkemizin ihtiyacı üretimi artırmak, özellikle katma değeri yüksek ürünlerin üretimini artırmak. İnşallah önümüzdeki dönemlerde de sulanabilir arazi miktarının daha da artmasıyla ve devam eden baraj projelerinin tamamlanması ile birlikte doğal olarak çiftçilerimizin geliri de artacak." dedi.

Sivas Valisi Salih AYHAN konuşmasında; "Emek gösterdiğin, gayret gösterdiğin ve çalıştığın zaman mahsul almaman mümkün değil. Devletimiz çok iyi fiziki ortam sağladı, çiftçilerimizi bilgi ve suyla buluşturdu bunun devamı olarak ta bu ürünler ortaya çıktı. Sivas ürün deseni anlamında Türkiye'nin adeta mozaiği durumunda yani bütün ürünlerin ekilebileceği bir yer. Coğrafyamız hem geniş hem de farklı mikro klima özelliklerine sahip. Ürün çeşitliliğimizi kullanarak bütün alanlarda söz sahibi olmak istiyoruz.

SİVTAŞ ile birlikte üretilen ürünleri güvenli bir limanda toparlayacağız gerek iç pazarda gerekse dış pazarda ürünlerimizi değerlendireceğiz. Sivas'ta ayçiçeği yeni gelişen bir sektör, güneş vardı, su yoktu, arazilerimizde suyla buluşunca çiftçimiz şuanda yaklaşık 1.000 da arazide ayçiçeği üretimi yapıyor, kendisini tebrik ediyorum. Çiftçimizin her zaman yanındayız. Kurumlarımızın bundan sonraki tüm çalışmalarının ve bütçe planlamalarının üretim odaklı olduğunu hep söylüyoruz, bugün burada olmamızın temel nedeni de bu oluşturmaktadır. Sivas üreten bir şehir olacak, arazilerimiz işlenecek ve çiftçilerimizin cebine para girecek. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Sivas Valisi Salih AYHAN, Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN ve İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ayçiçeği hasadına katıldı. Protokol üyelerinin hasat yapılan alanı incelemeleri ile etkinlik sona erdi.