T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Şap Aşılama Kampanyası Başladı

Yayın Tarihi : 27.9.2019

Bakanlığımız Şap Aşılama Programı kapsamında 2019 yılı Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası 02 Eylül 2019 itibariyle başlamıştır.

Şap aşısı ülkemizde büyük ekonomik kayıplara neden olan şap virüsünden korunmak için uygulanmaktadır. Hastalık hızlı bir yayılıma sahip olup, sığırlarda kalıcı olabilen verim düşüklüğü ve değer kaybı gibi çeşitli olumsuzluklara sebep olmakta, yayılımı ve etkisi itibarıyla özellikle süt sığırcılığına büyük darbe vurmaktadır. Bu nedenle hayvan sahiplerinin işletmelerindeki hayvanları aşılatmaları zorunludur. İşletme sahiplerinin kampanya dönemlerinde hayvanlarını aşılatmamaları halinde idari para cezası uygulanmaktadır. Şap aşısı uygulanmamış olan hayvanlar il içerisinde işletmeden işletmeye nakledilemez, il dışı veteriner sağlık raporu düzenlenemez ve buzağı desteklemelerinden faydalanamazlar. Aşılamaya uygun tüm hayvanların aşılanması büyük önem arz etmektedir. Aşılama esnasında hayvanlar uygun şekilde zapturapt altına alındıktan sonra aşılanmalıdır. Nadiren bazı hayvanlarda aşıya karşı ilk birkaç saat içerisinde alerjik reaksiyonlar oluşabilmekte, işletme sahibinin bu durumu yetkililere bildirmesi halinde alerjik reaksiyonun olumsuz sonuçları önlenebilmektedir. Alerjik reaksiyon sonucunda ölen hayvanların bedelleri bakanlığımız tarafından yetiştiriciye ödenmektedir. Aşılamaya bağlı olarak gelişen yavru atıklarında laboratuvar teşhisine bağlı olarak tazminat ödenmektedir.

İl Müdürlüğümüz tarafından Şap aşılamasının yanında 2019 yılında doğan üç aylıktan büyük dişi buzağılara da Brucella aşılaması uygulanmaktadır. Şap aşısı iki aylıktan büyük tüm sığır ve manda cinsi hayvanlara uygulanmaktadır. Aşılama Kampanyalarının yanı sıra yeni doğan büyükbaş hayvanlara küpeleme çalışması yapılacaktır. 2019 yılı Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası 25 Kasım 2019 tarihinde sona erecektir.

Seyit YILDIZ

Tarım ve Orman

İl Müdürü