T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kangal’da Patates Hasadı Tarla Günü Düzenlendi

Yayın Tarihi : 26.9.2019

İl Müdürlüğümüz tarafından Kangal İlçesi Kavak Köyü Gemalmaz Mezrası'nda "Patates Hasadı Tarla Günü" düzenlendi. Patates Hasadı Tarla Günü; Sivas Valisi Salih AYHAN, TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı ve Sivas Milletvekili İsmet YILMAZ, Kangal Kaymakamı Cuma EMEÇ, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, Ziraat Odası Hacı ÇETİNDAĞ, protokol üyeleri ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ Tarla Günü Etkinliğinde yaptığı konuşmada; "Patates, yemeklik ve sanayilik kullanım alanları olan karbonhidrat, nişasta, vitamin ve mineralce zengin önemli bir endüstri bitkisidir. Dünyada ve son yıllarda ülkemizde sertifikalı tohumluk kullanımı ile hastalıktan ari, verim ve kalitesi yüksek patates üretimi artmıştır.

            İlimiz toprakları bakir ve Patates Hastalık - Zararlıları yönünde temiz olduğu için, patates üretimini cazip kılmaktadır. İlimizde rakım (1.300 m) yüksek olduğundan üretilen patateslerin kuru madde oranı yüksek olmakta, buda depoda dayanıklılığı artırmaktadır. Özellikle mildyö gibi iklimle ilgili hastalıkların mücadelesinde daha az kimyasal ilaç kullanılmaktadır. İlimizde üretilen patatesler albenisi yüksek kalite ve ticari yönden de kendini ispatlamış durumda olup, patates ekimi ile ilgili hiçbir problem bulunmamaktadır. Hammadde sorunun olmaması, toprak yapısının uygun olması, gece-gündüz sıcaklık farkının patatese lezzet katması patates sektörünün seçilmesinde ki önemli etkendir.

İlimiz önemli bir patates üretim merkezi, özellikle tohumlukta Türkiye'de birinci sıradayız. Hem kalite, hem hastalık ve zararlıları ari yönünden önemli bir il, bu sebeple diğer illerden ilimize arazi kiralama yöntemi ile sertifikalı patates üretimini firmalar yapmaktadır." dedi.

TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı ve Sivas Milletvekili İsmet YILMAZ ise konuşmasında; "Avrupa'da tarımsal milli hasılada birinci, dünyada altıncı sıradayız. 1600 çeşit tarım ürünü üretiyoruz. Fındıkta, üzümde, incirde dünya birincisiyiz, daha birçok ürünümüz var, yaklaşık 20 ürünümüzde dünyada ilk on sıradayız. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar tarımsal çeşitlilik yoktur.

Çalışırsan emeğinin karşılığını toprak verir. Çalışmamız lazım ama bunu da bilgi ve bilimle yapmamız gerekir. Bu toprağa, bu iklime, bu suya hangi çeşit tarım yapılırsa daha çok verim elde edilir onu incelemeliyiz, bunun neticesinde çiftçimiz kazanacaktır. Toprağı su ile buluştururken çiftçimizi de bilgi ile buluşturmamız lazım ki çiftçimizde zengin olsun, doğduğu yerde karnı doysun ve bir başka yere gitme ihtiyaç duymasın.

Tarımımız iyi bir yöne gidiyor bundan sonra da daha iyi olacaktır. Barajlarımızın çoğu bitti,  planlaması bitmiş yeni yatırım programına alınacak olan projelerde var, bunları da tamamladığımızda Sivas'ın bugünü dünden iyi olduğu gibi yarını da bugünden iyi olacaktır." dedi.

Sivas Valisi Salih AYHAN konuşmasında; "İlimizin iklimine ve toprak çeşitliliğine uygun yoğun üretilen ürünlerle ilgili birçok program yaptık. Buğday, nohut, silajlık mısır, şeker pancarı, bugün de patates hasadımızı gerçekleştiriyoruz. Maksadımız tüm kurumlarımızla beraber, çalışanlarımızla beraber üretenin yanında olmak. Çiftçimizi suyla ve bilgiyle tanıştırdığımız zaman üreten bir şehir olma noktasında hızlı bir şekilde ilerleyeceğiz.

Devletimiz vermiş olduğu desteklemelerle, sulamalarla, aktarılan bilgilerle çiftçilerimizi doyuruyor, yeter ki biz gayret gösterelim. Sivas ekonomisi; Sanayi, tarım ve turizm üzerine kurulacak, Sivas üreten bir şehir olacak, katma değeri yüksek ürünlerle Türkiye ekonomisinde, tarım ekonomisinde söz sahibi bir şehir olacak.

Bir adım attık SİVTAŞ'ı kurduk, bu şirket tarımda lokomotif olacak, çiftçimize destek olacak, sözleşmeli üreticilik ve sözleşmeli besicilik kavramlarını daha sık duyar hale geleceğiz. Artık çiftçimizin yüzü daha çok gülecek. Hasadın bol ve bereketli olmasını, çiftçimizin yüzünün gülmesini diliyorum." dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyelerinin hasat yapılan alanı incelemeleri ile etkinlik sona erdi.