T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürümüz Bey Pınarı Köyü’nde Yapılan “Peynir Üretim Kursu” Kursiyerlerini Ziyaret Etti

Yayın Tarihi : 20.9.2019

Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit YILDIZ, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Göker ERPUL ve İŞKUR'da görevli personel ile birlikte merkeze bağlı Bey Pınarı Köyü'nde 'Peynir Üretim Kursu' kursiyerlerini ziyaret etti.

İl Müdürü Seyit YILDIZ kursiyerlere yapılan ziyarette yaptığı konuşmada; "Bu gibi kurslarımızın en iyi tarafı hizmetin kursiyerlerimizin ayağına gelmesidir. Bu kursları açarken İŞKUR İl Müdürlüğü'nün önemli katkıları var, katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.

İl Müdürlüğü olarak en önemli görevlerimizden bir tanesi eğitim, il merkezi, ilçe ve köylerimizde eğitim faaliyetlerimize devam ediyoruz. Amacımız kırsalda yaşayan insanlarımızın ürün çeşitliliğini artırarak, katma değeri daha yüksek ürünler elde etmeleri sağlamak, gelir ve refah seviyelerini yükseltmek. Aldığınız bu eğitimler aile bütçenize katkı sağladığı gibi aynı zamanda kendinizi geliştirmeniz açısından da oldukça önemli, katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum." dedi.

03 Eylül 2019 tarihinde başlayan ve devam eden peynir üretim kursunda kursiyerlere; "İş sağlığı ve güvenliği, sütün işlemeye kabulü, sütün işlemeye hazırlanması, personel hijyeni, işletmelerde temizlik ve dezenfeksiyon, gıdalarda ambalaj kontrolü, gıda ambalajlarında etiket ve işaretleme kontrolü, gıdalarda depo ve sevkiyat kontrolleri, gıda kalite karakteristikleri konularında eğitim verilmektedir. Ayrıca kursiyerlere; Pastorize beyaz peynir, otlu peynir, tel-örgü peynir, mozerella peyniri, kelle peyniri, limon tuzu-kekik-zerdeçal peyniri, yoğurtlu çörek otlu peynir, hellim peyniri, kaşar peyniri, çerkez peyniri ve sirkeli çerkez peyniri, üretimi uygulamalı olarak anlatılmaktadır.