T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Çayboyu Mahallesi’nde ‘Silajlık Mısır Tarla Günü’ Düzenlendi

Yayın Tarihi : 18.9.2019

İl Müdürlüğümüz tarafından Çayboyu Mahallesi'nde Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi'nden Yem Bitkisi Tohumu desteği alan Recep DOĞAN'a ait tarlada "Silajlık Mısır Tarla Günü" düzenlendi. Tarla Günü; Sivas Valisi Salih AYHAN, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi KAYA, Vali Yardımcısı Yeliz YILDIZHAN, İL Müdürümüz Seyit YILDIZ, kurum müdürleri, protokol üyeleri ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Tarla Günü etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Ziraat Odası Başkanı Hacı ÇETİNDAĞ; "Sivas'ımız tarım ve hayvancılık şehri olmasından dolayı yem girdilerinin %60-70'ini çiftçilerimiz kendileri karşılarlarsa ülkemize de katma değer kazandıracaklar. Sivas'ta yapılan mısır ekimlerine verdikleri desteklerden dolayı İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum, çiftçilerimizle beraber çok emek verdiler." dedi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ise konuşmasında; "İlimiz geniş tarımsal alanları, mikro klima özelliği gösteren havzaları, zengin ürün çeşitliliği ile önemli bir bitkisel üretim merkezidir. Ekilebilir alanlarımızın yaklaşık %8-9'unda yem bitkisi üretimi yapılmaktadır. Kaba yem, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın temelini oluşturur, hayvancılıkta ise maliyetin yaklaşık %60-70'ini yem oluşturmaktadır. Yem maliyetini %20-30'lara düşürmenin yolu kaba yem üretiminden geçmektedir. Bu kapsamda İl Müdürlüğü olarak; DAP ve İl Özel İdare tarafından finanse edilen Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi ile çiftçilerimize; 3.000 paket mısır,  80 ton fiğ, 50 ton yonca tohumu ve 20 ton korunga tohumu dağıtımı gerçekleştirdik ve her geçen yıl yem bitkisi üretimini artırmaktayız.

Bakanlığımız tarafından 2016 yılında 2,7 Milyon, 2017 yılında 5,7 milyon, 2018 yılında 19 milyon yem bitkisi desteği verildi, 2019 yılında yaklaşık 20-25 milyon TL destek verilmesini bekliyoruz. Yem bitkisi özellikle hayvancılığımızın temelini oluşturduğu için mutlaka bütün çiftçilerimizin buna yönelmesi gerekiyor. Başta Valiliğimiz olmak üzere Emeği geçen DAP Kalkınma İdaresi Başkanlığına ve İl Özel İdaresi'ne çok teşekkür ediyorum." dedi.

Sivas Valisi Salih AYHAN konuşmasında; Sivas'ın gelişim modelinde üçlü bir sacayağı olması lazım, tarım, sanayi ve turizm, bunlara yönelik bir yol haritası çizdik. Bu yol haritamızın en önemlisi de 'Üreten Çiftçi Gelişen Sivas' projesi kapsamında, tarımda yenileşme, çiftçilerin bilgiyle buluşması gibi küçük dokunuşlarla potansiyeli daha üst seviyelere nasıl çıkarabiliriz onun peşindeyiz, bu çabalarımızdan bir tanesi de 'Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi'dir.

İl Müdürümüzün de bahsettiği gibi Hayvancılıkta ana maliyeti %60-70 oranında yem oluşturmaktadır. Kaba yem açığını giderdiğimiz takdirde ilimizdeki tarım ve hayvancılık potansiyelini daha da artırmış olacağız. Hayvancılığın gelişiminin ardından bir sonraki seviyede entegre et işleme tesislerinin olması gerekiyor, onun haritasını hazırladık, şirketimizi kurarak bu potansiyelimize iyi bir şekilde değerlendireceğiz. İlk olarak yem fabrikasının temelini yakında atıyoruz inşallah. Temel amacımız bu bölgenin potansiyelini artırarak sözleşmeli üreticilik modeli geliştirip vatandaşlarımıza, silajlık mısır gibi yem bitkileri ürettireceğiz. Neredeyse maliyetine üreteceğiz ve Sivas çiftçisine satacağız. Şirketimizin temel mantığı Sivas çiftçisinin maliyetini azaltmak ve çiftçimiz için güvenli bir liman olmasını sağlamaktır. 

Bakir alanlarımız var, silajlık mısır belki de bu bölgenin en verimli bitkilerinde bir tanesi ve süt açısından olukça verimli bir yem bitkisi. Bu yıl 3.000 paket silajlık mısır tohumu dağıtımı yaptık ve bir torba ile yaklaşık 6 dekar alan ekiliyor. Bu potansiyeli daha da artıracağız, tarım ve hayvancılığımızı geliştirmek için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bu geniş, bakir ve verimli coğrafyamızın işlenmesi için çiftçimizi bilgi ve su ile buluşturarak potansiyelimizi artıracağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından; Sivas Valisi Salih AYHAN ve İl Müdürümüz Seyit YILDIZ silajlık mısır hasadına katıldı, protokol üyelerinin tarla sahibine ait işletmeyi gezmesinin ardından program sona erdi.