5.12.2018 / Gösterim Sayısı : 41

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ve İŞKUR İl Müdürü Hikmet CANPOLAT Arıcılık Kursiyerlerini Ziyaret Etti

#04.12.2018 İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ve İŞKUR İl Müdürü Hikmet CANPOLAT Arıcılık Kursiyerlerini Ziyaret Etti

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile İŞKUR il Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği arıcılık kursu devam ediyor. Arıcılık kursuna toplam 100 müracaat gerçekleştirilmiş olup kura ile belirlenen 18 kursiyer İŞKUR destekli olarak arıcılık eğitimini almaktadır. İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ve İŞKUR İl Müdürü Hikmet CANPOLAT, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Konferans Salonu'nda arıcılık eğitimi alan kursiyerleri ziyaret etti.

Ziyaret sırasında konuşma yapan İŞKUR İl Müdürü Hikmet CANPOLAT; "Bizim kurum olarak en önemli paydaşlarımızdan bir tanesi Tarım ve Orman İl Müdürlüğüdür. Bugün burada icra edilen arıcılık kursuda iş birlikteliğimiz ile gerçekleştirilen bir faaliyet, işin inceliklerini ve teorik bilgilerini alacağınız bu kurs ile arıcılık faaliyetlerine sizlerin de olumlu katkılarınızın olacağını düşünüyorum. İş piyasasını araştıran bir kurum olmamız sebebi ile Sivas ta çok ciddi bir bal üretimi söz konusu olduğunu biliyoruz, bu işi hakkıyla yapmak bizlerin elinde. Kursa katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum." dedi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ise konuşmasında; "İlimiz, bitki florasına, meralarımıza baktığımız zaman hem yerel hem gezginci arıcılık için bir cazibe merkezi. İlimiz tarım ve hayvancılık şehri, arıcılıkta Sivas'ta önemli bir noktada, 2017 TÜİK rakamlarına göre 3.700 ton üretimimiz var, sizlerin de katkıları ile her yıl artırarak bu rakamı daha üst noktalara çıkartmak istiyoruz.

Bu kursumuzda eğitimci arkadaşlarımız tarafından sizlere teknik ve teorik bilgiler verilecek ve kurstan sonra sahada yaptığınız çalışmaları arkadaşlarımız takip etmeye devam edecek. Amacımız sadece üretmek değil aynı zamanda kaliteli üretim yapmak. Burada aldığınız bilgileri sahada kullanmayı ve daha sağlıklı ve kaliteli bal üretmek hedefimiz olmalıdır.

Kaliteli üretimi sağlamak için Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürlüğü ile uygulamaya koymayı düşündüğümüz bir projemiz var. Her aşaması kontrol altında olan, hasat mevsiminde görevli arkadaşlar tarafından numunelerin alındığı, bizim laboratuvarımızda analizlerin yapıldığı, her arıcının elinde kendi balı ile ilgili belgesinin olduğu bir sistem düşünüyoruz. Aynı zamanda arıcılık ile ilgili ekipmanların Tarım Kredi Kooperatifi tarafından karşılanarak ürettiğiniz balın kalitesine göre fiyatlandırılmak suretiyle alım garantisi sağlamayı düşünüyoruz. Bu projenin sizlere çok faydalı olacağına inanıyorum. Eğitimimizin hayırlara vesile olmasını diliyor, katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum." dedi.

''