27.7.2018 / Gösterim Sayısı : 207

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ “DAP Projesi” ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi” Kapsamında Hibe Alan İşletmeleri Ziyaret Etti

#27.07.2018 İl Müdürümüz Seyit YILDIZ “DAP Projesi” ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi” Kapsamında Hibe Alan İşletmeleri Ziyaret Etti

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında, tohum eleme paketleme tesisi konusunda hibe desteği alan işletmeleri ve İlimizde inşaatları tamamlanan "DAP Projesi" yatırımcılarına ait işletmeleri ziyarette bulundu.

İl Müdürü YILDIZ Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında Altınyayla ilçesinde faaliyete geçen tohum eleme paketleme tesisleri ve çelik silo yapan yatırımcılardan Abdullah DİZMİR ve Kumukoğlu Ltd. Şti.'yi ziyaret etti. Yapılan ziyaretlerde tesisleri inceleyen İl Müdürü Seyit YILDIZ, yatırımcılarla sohbet ederek taleplerini dinledi. Yapılan tesislerin ilimiz için en önemli istihdam ve gelir kaynağı olan hububat üretimine katkı sağlayacağını, bu tesislerde çiftçilerin kendi ürünlerini eleme ve ilaçlama yaptırarak kaliteli tohumluk olarak kullanacaklarını ve piyasa fiyatlarını arttıracaklarını belirtti. Ayrıca İlimizde son yıllarda artan çelik silo yapılarının yanı sıra lisanslı depoculuk sektörünün gelişmesi gerektiğini vurguladı. Çelik silo sahibi yatırımcılara tesislerinin kapasitelerini artırarak lisanslı depoculuk tesisi kurmaları tavsiyesinde bulundu.

Yine İlimizde inşaatları %90 oranında tamamlan Altınyayla İlçesi'ndeki "DAP PROJESİ" yatırımcılarına ait 5 adet işletmeyi yerinde inceleyen İl Müdürü Seyit YILDIZ burada yaptığı açıklamada; "Yatırımcılarımız 2017 yılında İl Müdürlüğümüze 49 başlık ahır inşaatı projelerini sunmuş ve uygun bulunan projeler yatırıma alınmıştır. İnşaatlar için gereken yasal izinler, geciken ve kış sezonunun girmesiyle ara verilen projeler inşaat sezonunun başlamasıyla hız kazanarak bitime yaklaşmıştır.

DAP projesi kapsamında ahır ve ağıl projelerinden daha önce 4 tanesi tamamlanarak faaliyete geçmiş ve bu 5 projeyle birlikte devam eden diğer ilçelerimizdeki toplam 16 projemiz bu yıl Ekim ayına kadar tamamlanarak İlimiz hayvancılığının hizmetine sunulacaktır. 2018 yılında hibe kapsamına alınan 11 adet projemiz ise fizibilite aşamalarını tamamlamış ve en kısa sürede inşaata başlayarak yılsonuna kadar faaliyete geçmesini beklemekteyiz. Bu gibi tarımsal ve hayvansal tesislerin modernize edilerek daha sağlıklı yapıya kavuşacağını, ülke çapında ise üretimin artırılarak hem çiftçilerimizin hem de ülke ekonomimizin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Diğer etap ve çağrı dönemlerinde ne kadar çok müracaat olursa İlimize daha fazla yatırım gelecektir. Bu projelerin başta yatırımcılarımız olmak üzere ilimize hayırlı olmasını, bol ve bereketli kazanç sağlamasını diliyorum. " dedi.

''