6.7.2018 / Gösterim Sayısı : 182

İl Müdürü Seyit YILDIZ, Sertifikalı Patates Tohumluğu Üretim Alanlarında İncelemelerde Bulundu

#05.07.2018 İl Müdürü Seyit YILDIZ, Sertifikalı Patates Tohumluğu Üretim Alanlarını İnceledi

2018 yılında ilimizde Sertifikalı Patates Tohumluğu üretim alanlarında İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Bülent COŞGUN ile İl Müdürlüğümüz tohumluk kontrolörlerinin katılımı ile tarla kontrollerine başlandı.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ; "Patates, yemeklik ve sanayilik kullanım alanları olan karbonhidrat, vitamin ve mineralce zengin bir endüstri bitkisidir. Dünyada ve son yıllarda ülkemizde sertifikalı tohumluk patates kullanımının artması ile hastalıktan ari, verim ve kalitesi yüksek tohuma olan talebi arttırmıştır.

İlimizin yüksek rakımlı olması, topraklarının hastalıkla bulaşık olmaması, su rezervinin yeterli olması nedeni ile tohumluk patates üretiminde cazibe merkezlerindendir. Sertifikalı tohumluk patates üretiminde Türkiye'de ikinci sırada yer almaktadır. 2018 yılında ilimizde yaklaşık 9.500 dekarlık alanda sertifikalı patates tohumluğu üretimi yapılcaktır.

Sertifikalı patates tohumluğu üretimi ile ilgili işlemler İl Müdürlüğümüzde görev yapmakta olan Tohumluk Kontrolörleri tarafından titizlikle yapılmaktadır. Münavebe sistemine titizlikle uyulmaktadır ve üretimin her safhasında tarla kontrolleri yapılmaktadır. Bu kontroller dikim öncesi toprak numunesi alınması ile başlar ve patates dikiminden sonra üç kontrol daha yapılır. Son olarak patates yumrularından numune alınarak analizlerinin yapılmasının ardından sağlıklı olanlar tohumluk sertifikası alır ve tohum olarak satılır. Tüm üreticilerimizin bereketli bol kazançlı bir üretim sezonu geçirmelerini dilerim." dedi.


''