6.7.2018 / Gösterim Sayısı : 216

Altınyayla İlçemizde Mera Açılış Töreni Gerçekleştirildi

#04.07.2018 Altınyayla İlçemizde Mera Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Altınyayla İlçesi'nde Mera Açılış Töreni düzenlendi. Tören; Sivas Valisi Davut GÜL, Altınyayla Kaymakamı Musa AYDEMİR, Gemerek Kaymakamı Kübra KARAALİOĞLU, Altınyayla Belediye Başkanı Necmettin MERMER,  İl Müdürü Seyit YILDIZ,  Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Birlik Müdürü İsmail KÖSE, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir HASTAOĞLU, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Temsilcisi Mevlüt ERDOĞAN,  protokol üyeleri ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Altınyayla Çiftçi Malları Koruma Başkanı Hamit TOPRAK, Mera Islah Projesi kapsamında; Gölgelik, sıvat, gübreleme çalışmalarından dolayı ilçe çiftçileri adına Sivas Valiliğine ve İl Müdürlüğümüze teşekkür etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Temsilcisi Mevlüt ERDOĞAN; "Tüm sektörlerde olduğu gibi hayvancılık sektöründe de rekabet edebilme şansı; daha az maliyetle daha kaliteli üretim yapabilmekten geçmektedir. Hayvansal üretimde üretim maliyetlerinin %65-75'i yem giderlerinden oluşmaktadır, kaliteli kaba yemin en ucuz ve en kolay elde edildiği kaynaklar ise çayır ve meralarımızdır. Meralar; Sürdürülebilir üretim, toprağın korunması, toprağı yerinde tutarak rüzgar ve su erozyonunun önlenmesi ve yem kaynaklarının korunması açısından oldukça önemlidir." dedi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ise konuşmasında; "İl Müdürlüğü olarak, meralarımızda %95 oranında tespit, tahdit ve tahsis çalışmalarını tamamlayarak yaklaşık 750.000 hektar meranın kullanım hakkını çiftçilerimize verdik. 2017 yılına kadar 144.000 dekar merada ıslah çalışması yapılmıştır. 2018 yılında hazırlamış olduğumuz 9 proje ile toplam 193.100 dekar alanda ıslah ve amenajman projesi Bakanlığımız tarafından onaylanarak toplam 1.744.975 TL ödenek ayrılmıştır. Projelerimizin onaylanmasından sonra hızlı bir şekilde çalışmalara başladık. Bu projelerimizde; Tohum dağıtımı, gölgelik, hayvan sulağı, suni mera tesisi, gübreleme yer almaktadır. Bu kapsamda hazırladığımız Altınyayla merkez ilçe mera ıslahı projesinde ise; Toplam 25.159 dekar alanda mera ıslahı çalışması planladık. 3.750 dekar alanda gübreleme işlemi ve hayvanların otlatılmasına engel teşkil eden Kofa bitkisi ile kimyasal mücadele yaptık. Merada otlayan hayvanların su ihtiyacını karşılamak içim 40 metre sondaj yaptırarak güneş enerjisiyle su çıkardık. 20 adet hayvan sulağı yaptırdık ve montajını tamamladık.

Hayvanları güneşten korumak ve dinlenebilecekleri toplam 400 m2 olmak üzere 2 adet gölgelik yaptırdık, Ayrıca İlimiz genelinde meralarımızdaki otlatma baskısını azaltmak için Bakanlığımız kaynaklarından yaklaşık 1.500.000 TL'lik mısır, fiğ ve yonca tohumunun ilkbahar sezonunda çiftçilerimize dağıtımını gerçekleştirdik ve ekimini sağladık.  Biz biliyoruz ki hayvancılığın temel girdisi yemdir ve maliyetin yaklaşık %70'ini oluşturur. Bu maliyeti düşürmek için mutlaka kaba yem üretimini artırmamız gerekir. Bu da çayır-mera alanlarına sahip çıkmamız, doğru kullanmamız ve yem bitkileri ekim alanlarının arttırılmasına bağlıdır. Çünkü en karlı, en sağlıklı ve en ucuz hayvan yetiştirme şekli mera hayvancılığıdır. Üretimin mutlaka rekabet edebilir olması gerekir. En ucuz ve en kaliteli yemi elde etmenin yolu meralardır. Mera demek ot demektir, ot demek et ve süt demektir." dedi.

Altınyayla Kaymakamı Musa AYDEMİR; "Altınyayla İlçemizin toplam alanının %70'ini yaylalarımız oluşturmaktadır. İlçemizin ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Mera Islah Projesi'nin açılış ve tanıtımının Altınyayla İlçesi'nde yapılmasından dolayı Sayın Valimize, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü ve teşkilatına şükranlarımızı arz eder, bu projemizin sürdürülebilir olması temennisi ile hayırlara vesile olmasını dilerim." dedi.

Sivas Valisi Davut GÜL ise konuşmasında; "Güzel bir etkinlik için bir araya geldik. Kime sorasınız meraların ne kadar önemli olduğunu ve memleket için ne ifade ettiğini söyler, fakat bunun için bir şey yapmamız gerekiyor. Bugün Altınyayla'da yapılan hepimizin şahit olduğu çalışmaya baktığımızda ufak dokunuşlarla, düşük bütçelerle üreticilerimizin hayatını kolaylaştıran işler yapılmış. Hayvanlarımızın su ihtiyaçlarını giderebilmeleri için güneş enerjisi ile çalışan çok güzel sulaklar yapılmış. Hayvanların gölgede dinlenmeye ihtiyaçları var yine proje kapsamında birkaç yere gölgelikler yapıldı. Kaymakamlığımız başta olmak üzere İl Müdürümüz ve tüm personeline teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından törenin yapıldığı alanda bulunan mera alanının açılışı yapıldı. Gölgelik ve hayvanların su ihtiyacını giderdiği sıvatların bulunduğu alanların gezilmesi ve halk oyunu gösterisinin ardından tören sona erdi.

Tören sonrasında İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, İl Müdür Yardımcısı Musa KALEBAYIR ve Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ferhat BALABAN Altınyayla Kaymakamı ve Altınyayla Belediye Başkanını makamlarında ziyaret etmiştir, başarılı tören organizasyonu için teşekkür ederek, İlçenin tarım çalışmaları hakkında istişarelerde bulunmuşlardır.


''