21.6.2018 / Gösterim Sayısı : 244

“Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” Kapsamında Göl ve Göletlerde Balıklandırma Çalışmaları Tamamlandı

#21.06.2018 “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” Kapsamında Göl ve Göletlerde Balıklandırma Çalışmaları Tamamlandı

Bakanlığımız tarafından; su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metodlara dayalı balıklandırma amacıyla "Su Kaynaklarının Balıklandırılması  Projesi"  uygulanmaktadır. 2018 yılı Balıklandırma programı çerçevesinde; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce; İlimiz sınırları dâhilinde bulunan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün hüküm ve tasarrufu altındaki baraj gölü, gölet ve yetiştiricilik amacıyla başvuru yapılan göletler dışında kalan, balıklandırılmasına ihtiyaç duyulan göl ve göletlerde balıklandırma çalışması yapılmıştır.

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilerek getirilen toplam 86.000 adet yavru sazan balığı Altınyayla, Kangal, Merkez, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli ve Zara İlçelerinde bulunan 18 adet göl ve gölete bırakılmıştır.

İlimiz su kaynaklarına 2008-2018 yılları arasında 1.452.300 adet sazan yavrusu bırakılmıştır. Balık stoklarının artırılması suretiyle, su ürünleri tüketiminin artırılması, tüketime bağlı istihdam oluşturması amacıyla iç su kaynaklarında çoğunlukla doğal bir tür olan sportif ve ticari avcılıkta tercih edilen pullu sazan kullanılmaktadır. Yapılan çalışma ile göl ve göletlerin balık populasyonlarının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir. Balıklandırma faaliyetinin  yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandığı görülmüştür.

Su ürünleri stoklarını arttırmak amacıyla Bakanlığımızca yürütülen balıklandırma programı kapsamında Müdürlüğümüzce her yıl ihtiyaç duyulan göl ve göletlere balıklandırma çalışmaları devam edecektir. Beklenen faydanın üst düzeyde alınabilmesi için; Balıkların korunması sürdürülebilir avcılığa bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez yavru vermesine imkan tanınmasını siz balıkçılarımız ve halkımızdan bekliyoruz.


''