11.5.2018 / Gösterim Sayısı : 276

2018 Yılı Lider Çocuk Tarım Kampı “Beslenme ve Gıda İçin Biyoçeşitlilik” Teması ile Düzenlendi

#10.05.2018 2018 Yılı Lider Çocuk Tarım Kampı  “Beslenme ve Gıda İçin Biyoçeşitlilik” Teması ile Düzenlendi

Bakanlığımızca her yıl öğrencilere doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinliği düzenlenmektedir. Bu kapsamda Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ilköğretim öğrencileri için "Lider Çocuk Tarım Kampı" 8–10 Mayıs 2018 tarihleri arasında düzenlendi.

İlköğretim 4.sınıf öğrencilerinin katıldığı "Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinliklerine Reşit Akif Paşa İlkokulu öğrencilerinden toplam 43 öğrenci katıldı. Kamp süresince çocuklara, "Beslenme ve Gıda  İçin Biyoçeşitlilik Projesi" kapsamında; Yenilebilen yabani bitki türleri, besin değeri, biyoçeşitlilik, yenilebilir bitkilerin sosyokültürel ve ekonomik açıdan değerlendirilmesi konularında öğrencilere eğitimler verildi.

Yine kamp süresince; Çerçi Deresi'nde ve Paşa Bahçe Mesire Alanı'nda öğrencilere ilimizde yetişen madımak, evelek, yemlik, ebegümeci gibi yenilebilir yabani bitkiler gösterilerek doğada toplatıldı. Yine ilimize bulunan Süt Fabrikası ve Un Fabrikası gezdirilerek gıda teknolojisi ve gıda güvenliği konularında öğrencilere fabrikaların sorumlu yöneticileri tarafından bilgilendirme yapıldı. İl Müdürlüğümüz Çiftçi Uygulama Merkezinde bulunan serada yetiştirilen sebzeler ve meyve bahçesinde bulunan elma, ahududu ve böğürtlen yetiştiriciliği hakkında Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından bilgi verildi. Ulaş Tarım İşletmeleri Müdürlüğü ziyaret edilerek burada yetiştirilen damızlık büyükbaş hayvanlar, Kangal Köpekleri, Kangal Akkaraman Koyunu ve burada yetiştirilen hububat tohumları anlatıldı. Kampın son günü, öğrenciler tarafından toplanan ve anneleri tarafından pişirilen yöresel yabani bitkilerden oluşan yemek yarışması düzenlendi. Yarışmada dereceye giren öğrenci velilerine çeşitli hediyeler verildi.

Kamp süresince eğlenceli vakit geçiren çocuklar, farklı yerler görüp ve yeni bilgiler edindiler. Kampın tekrar düzenlenmesini isteyen çocuklar, ileride tarım ve hayvancılık ile uğraşmak istediklerini söylediler.

Kampın sonunda öğrencilere İl Müdürü Seyit YILDIZ, Reşit Akif Paşa İlkokulu Müdürü Murat POLAT, İl Müdür Yardımcısı Musa KALEBAYIR, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ferhat BALABAN, Gıda ve Yem Şube Müdürü Oktay KÖKSAL tarafından Lider Çocuk Tarım Kampı Katılım Belgesi ve çeşitli hediyeler verildi. Yemek yarışmasında turşu kavurması ile üçüncü, evelek sarması ile ikinci, madımak yemeği ile birinci olarak dereceye giren öğrenci velilerine hediyeleri verilerek program sonlandırıldı.


''