25.4.2018 / Gösterim Sayısı : 206

Tarımsal Üretimi Geliştirme Projesi Kapsamında İlimizde Nohut Ekimlerine Başlandı

#16.04.2018 Tarımsal Üretimi Geliştirme Projesi Kapsamında İlimizde Nohut Ekimlerine Başlandı

İlimizde Tarımsal üretimi geliştirme projesi kapsamında ülkemizde arz açığı olan nohut ekimine başlandı. İl Müdürümüz Seyit YILDIZ'ın da katıldığı ekimde; İlimiz Tutmaç Köyü çiftçilerinden Ömer ATA'ya ait 220 da arazide nohut ekimi gerçekleştirildi.

Proje ile Ülkemizdeki yaklaşık 40 milyon dekara ulaşan nadas alanlarını tarımsal üretime kazandırılması ve bu alanlarda ilk etapta arz açığı olan baklagil (nohut) üretiminin artırılması hedeflenmektedir.

Çiftçilerimizle yaptığımız 3 yıllık sözleşmeye göre, kullandıracağımız sertifikalı tohumlarla alım garantili üretim yapacaklar. Bu çerçevede 1. Yıl nohutta %50 tohum, 2. yıl hububat tohumunun %100 ü, 3. Yıl dane baklagiller ve baklagil yem bitkileri tohumlarının %50'si Bakanlığımızca hibe edilecek.

Proje kapsamında 19.03.2018 tarihinde ilçe müdürlüklerinde çalışan personele, 23.03.2018 tarihinde merkez ilçede sözleşme imzaladığımız çiftçilerimize nohut yetiştiriciliği eğitimi verilerek proje hakkında bilgilendirilmiştir.

Ayrıca ilimizde hububat alanlarında yapılan fenolojik gözlem çalışmaları kapsamında İl/İlçe müdürlüklerimizde oluşturduğumuz teknik ekiplerle ekim alanlarında ürünlerin gelişimleri periyodik olarak takip edilmektedir.

''