20.4.2018 / Gösterim Sayısı : 754

“Lisanslı Depoculuk Şirketleri Üzerinden Alım Sistemi ve Lisanslı Depoculuk Tanıtımı” Konulu Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

#18.04.2018 “Lisanslı Depoculuk Şirketleri Üzerinden Alım Sistemi ve Lisanslı Depoculuk Tanıtımı” Konulu Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Müdürlüğümüz Konferans Salonunda Toprak Mahsulleri Sivas Şube Müdürlüğü tarafından "Lisanslı Depoculuk Şirketleri Üzerinden Alım Sistemi ve Lisanslı Depoculuk Tanıtımı" konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantı; İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Sivas İl Koordinatörü Muhammed Ali GENÇ, Toprak Mahsulleri Ofisi Sivas Şube Müdürü Hasan BOLAT, Ziraat Odası Başkanı Hacı ÇETİNDAĞ, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir HASTAOĞLU, protokol üyeleri, muhtarlar ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Toprak Mahsulleri Ofisi Sivas Şube Müdürü Hasan BOLAT açılış konuşmasında; "13 Temmuz 1938 yılında kurulan çiftçi dostu Toprak Mahsulleri Ofisi, kurulduğu günden bugüne kadar tarım piyasalarını düzenleme görevini başarı ile yerine getirmektedir. Ülkemiz tarımına hizmet vermek amacıyla büyük bir özveri ile çağın yeniliklerini takip ederek her zaman daha ileri gitmeyi hedeflemektedir.

Sektörde çığır açan lisanlı depoculuğu başlatan kurumumuzun büyük önem verdiği lisanslı depoculuk, üreticimizin üretmiş oldukları ürünleri modern ve sağlıklı koşullarda muhafaza edilmesini sağlayan bir sistem. Mevcut ve yapımı devam eden toplam lisanslı depo kapasitemiz 212.500 tona ulaşacak. Bunun sonucunda depolama ve pazarlama sorunumuzun ortadan kalkacağı anlamına gelmektedir. Bu programın gerçekleştirilmesinde büyük katkısı olan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sayın Seyit YILDIZ'a, çalışanlarına ve katılımcılara teşekkür ediyorum." dedi.

Ziraat Odası Başkanı Hacı ÇETİNDAĞ konuşmasında; "Modern depoların yapılması ve kaliteli ürünler ile bu depoların doldurulması oldukça önemli. Bu yapılan depoların ilimize çok büyük katkıları olacağına inanıyorum. Çiftçimiz sertifikalı tohum kullanması oldukça önemli, kaliteli tohum ile birlikte daha da fazla verim alınarak elde edilen ürünün lisanslı depolarımızda daha iyi koşullarda muhafaza edilmesi ilimiz ve ülkemiz için oldukça önemli. 2018 yılının çiftçilerimize ve milletimize hayır ve bereket getirmesini diliyorum." dedi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ toplantıda yaptığı konuşmada; "İlimiz toprak büyüklüğü bakımından Türkiye'de ikinci sırada, yerleşim yeri sayısı bakımından da birinci sırada yer almaktadır. Topraklarımızın büyük bir bölümü hububat ekim alanı olarak kullanılıyor. 2017 TÜİK rakamlarına göre İlimizde 3.770.000 dekar alanda hububat ekimi gerçekleşti ve 980.000 ton hububat üretimi yapıldı, bunun yaklaşık 800.000 tonu buğday üretimi olarak gerçekleştirildi. Üretim bakımından Türkiye'de ilk sıralarda yer alıyoruz, bu anlamda ilimiz için lisanslı depo kullanımı oldukça önemli.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme kapsamında, 110.000 ton kapasiteli silo yapımı tamamlandı. İnşaatı devam eden projelerle birlikte 125.000 ton kapasiteli silolarımız da faaliyete geçtiğinde toplamda ilimiz için 235.000 ton depolama kapasitesine ulaşılacaktır. İlimiz açısından oldukça önemlidir. Bakanlığımız lisanslı depo ile ürün pazarlamasında özel sektöründe aktif rol almasını istiyor. Bakanlığımız, ürünlerin sağlıklı, güvenilir ve sigortalı olarak depolanmasını sağlamak, üreticilere finansman imkanı sunmak, piyasalarda fiyatları regüle etmek için lisanslı depoda muhafaza etmek, ürünlerin kalitesi ve miktarı hakkında daha kesin istatistik veriler elde etmek amacıyla lisanslı depoculuk konusunda çalışmalar devam ediyor.

Kurak bir dönemden geçiyoruz, inşallah nisan yağmurları ile birlikte daha bol ve bereketli bir yıl olur. Her zaman Sivas çiftçimizin yanında ve hizmetindeyiz, katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Lisanslı Depoculuk Şube Müdürü Gökhan GÜRBÜZ, katılımcılara lisanslı depoculuk şirketleri üzerinden alım sistemi ve lisanslı depoculuk konuları hakkında bilgiler verdi.

 


''